Sıkça Sorulan Sorular

» sıkça sorulan sorular

Projektör Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Neden Promacto Almalıyım ?

Promacto ürünleri yeni gelişen LED LCOS RGB teknolojiye sahip ürünler içerisinde doğal çözünürlüğü 1024x768 olan, 1280x720 ve 1920x1080 çözünürlüğü destekleyen tek HDMI projeksiyon cihazıdır. USB flash bellekten ya da SD karttan MKV filmleri dahi oynatabilen tek projeksiyon cihazıdır. Doğal çözünürlüğü 1024x768 olduğu için oda ışığında dahi mükemmel sunum imkanı sağlamaktadır.

FİYAT

Her pahalı ürün gerçekten kaliteli olanmıdır? Gerçekten işimize yarayan bir ürünü mü, yoksa çok fazla tefferuatları olanı gereksiz pahalıyamı alıyoruz. Bu nedenle projektör almadan önce, nerede kullanacağımızı bilmeli ve ona uygun projektör aramalıyız.

LCD, DLP ya da RGB (3 LED)
Kararınızı vermeden önce projektör satan kişiden  RGB  veya DLP projektör yada LCD mi isteyeceğiz? Hangisi daha iyi? Aslında üçünün  de avantajları var. DLP yeni bir tekniktir, LCD geleneksel bir teknolojidir. RGB’ye  gelince bunlar  daha taşınabilir boyutu, daha iyi ve daha gerçek görüntü ; güzel resim düzenlemeleri, olağanüstü yüksek ömür avantajları sağlar. Yüksek ışık gücüne ve detay görüntülere meraklıysanız DLP, canlı renklere ve olağanüstü siyaha düşkünseniz LCD, canlı renklere, mini tasarıma,2o.ooo saati aşan lamba ömrüne, taşınabilir özelliklere (sunum ve iş dünyası için özellikle) meraklıysanızda RGB (3LED) satın almalısınız.
PARLAKLIK VE KONTRAST

Yüksek parlaklık kesinlikle daha iyi midir? Cevabı kesinlikle evet değildir. Ev kullanımı farklı,  iş  kulanı mı farklı projeksiyon tercihi gerektirir. İş ortamında güçlü ambiyans ve güçlü ışık vardır. Bu nedenle ışık gücü daha yüksek bir projektör satın alabilirsiniz. Kişisel tüketiciler için, parlaklık üzerinde durulması gerekli bir konu değildir. Parlaklık detay görüntü için iyiyken, uzun süreli seyirlerde  ışık ve gölge takibi gözlerimiz için oldukça zararlı olabilir. Sıradan bir ev projeksiyon alanı için (20-50 m2), parlaklık 800 – 1200 lumen arasında daha iyidir. Buna göre,  daha yüksek kontrast, daha iyi görüntü ve detaylar daha belirgin olsun istiyorsanız DLP tercih etmelisiniz. İzlediğinizde gözlerinizi korumak ve uzun süre yorgun kalmak istemiyorsanız, daha düşük kontrast LCD yada RGB (LED) projektörler sizin için çok önemli bir oyuncu seçimi olacaktır.

İYİ VE UCUZ PROJEKSİYON NASIL ALINIR?
İyi ve ucuz projeksiyon satın almak niyetinde isek, fiyatın projeksiyon cihazının sahip olduğu fonksiyonlara göre değişkenlik göstereceğine dikkat etmeliyiz. Yüksek çözünürlük, daha net görüntüler, VGA, AV, HDMI, SD kart, USB girişlerin olması yüksek fiyat demektir. Uzun vadede, paranız varsa, biz XGA çözünürlüklü projektör satın almanızı  öneririz. Bu daha net, daha canlı görüntü verir. Burada dikkat edilmesi gerekli en önemli konu yüksek çözünürlüğün doğal mı yoksa maksimumu olduğudur. Maksimum çözünürlük ve doğal çözünürlük farklı şeylerdir. Satın alırken unutulmamalıdır ki, maksimum çözünürlük olarak 1024x768 bir cihaz satın alırsanız ve örneğin, doğal çözünürlük 800x600 ise, gerçek çıkış sadece 800x600 olacaktır.
PROJEKSİYON SEÇİMİ

Ev projektörleri için, çok fazla fantezi fonksiyonları gerekmez. Evde kullanıp sadece videodan ayda birkaç kez film seyredeceksek yada hafta sonları LİG TV den bir yada birkaç naklen maç seyredeceksek neden bir sürü fonksiyonu olan bir projeksiyon cihazına dünyanın parasını ödeyelim? Ev projeksiyon cihazları  için en önemli şey basit kumanda ve kullanıcı dostu olmalarıdır. Fonksiyonlu cihazlar daha ziyade kurumsal işlere yönelik satın alınmalıdır.

LAMBA ÖMRÜ

Lamba bir projesksiyon cihazının kalbidir. Bir lambanın ömrü doğrudan bir projektörün kullanım maliyeti kadardır. Lamba değiştirilmesi çok pahalı olabilir. Bu yüzden ev kullanıcıları daha uzun ömürlü lambalar seçmelisiniz. Piyasada şu anda projektör lambalarının 4 tipi vardır. İlk göreceli ucuz metal halojen lamba, ömrü sadece 1000-1500 saat civarındadır ; piyasada popüler ikinci lamba, UHE lambadır ve ömrü ve yaklaşık 2000 saattir ,  üçüncü bir lamba ise UHP lambadır ve ömrü 2500-3500 saat civarındadır. 4 tip yeni nesil lamba ise LED lambalardır. LED lambalar kalitelerine ve kullanım alanlarına bakılarak en uzun süreli kullanılabilecek lamba sınıfındadırlar. Ömürleri normal kullanımda 30.000 saate kadar çıkabilmektedir. LED lambaların en büyük dez avantajı ışık çıkış güçlerinin istenilen düzeye henüz ulaşamamış olmasıdır. Işık gücünü arttırma çalışmaları son sürat devam etmektedir. RGB sistemi ışık gücünü istenilen noktaya çıkarmayı başardığı anda DLP ve LCD üreten fabrikalara kapanma yolu gözükecektir.

GARANTİ ve SATIŞ SONRASI TEKNİK DESTEK

Projektör, yüksek maliyetli yedek parçaları olan, onarım ve işçilik masrafları sonrası pahalı servis maliyetleri çıkabilen bir cihazdır. Bu yüzden garanti ve satış sonrası servis hizmetleri son derece önemlidir. Satın alacağınız üründe mutlaka ve mutlaka LAMBA GARANTİSİ kısmını dikkatlice okuyunuz. Piyasada bir çok ürün 2 yıl Garanti altında satılırken, lamba garantisi 500 saat yada 6 ay ile sınırlanmaktadır. SUNUTEK  PRO –X06’ ya  LAMBA DAHİL 2 YIL GARANTİ vermektedir.